Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
    sekretariat@agroeko.com.pl             666 338 204  

Informacja o producentach ekologicznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa jednostki certyfikujące wydają certyfikat każdemu podmiotowi, który zgłosił swoją działalność i przestrzega przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 14 ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej.

Certyfikaty są wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej, przy użyciu zintegrowanego skomputeryzowanego systemu weterynaryjnego (system TRACES).

Wykaz certyfikatów dostępny jest na stronie:

https://webgate.ec.europa.eu/tracesnt/directory/publication/organic-operator/index

Zalecamy pobrać każdą elektroniczną wersję:

  • Państwa certyfikatu,
  • certyfikatu dostawcy, w przypadku zakupu produktów ekologicznych (ważnego w dniu zakupu produktu).

Należy pobrać elektroniczną wersję certyfikatu, opatrzonego kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną (Digitally signed PDF). Wydrukowana wersja certyfikatu nie stanowi dokumentu podpisanego.

Art. 35 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 nakłada na producentów ekologicznych obowiązek każdorazowej weryfikacji certyfikatów dostawców. Podmiot kupujący produkty powinien być pewny, że sprzedający – nawet jeśli jest to pośrednik, który nie ma fizycznej styczności z produktami – dysponuje ważnym certyfikatem. Pośrednik (wystawiający dokument potwierdzający sprzedaż produktów) nie może posługiwać się wyłącznie cudzym certyfikatem, np. podmiotu wytwarzającego te produkty.

Weryfikację można przeprowadzić poprzez:

  • wpisanie danych podmiotu wprowadzającego do obrotu produkty ekologiczne (lub w okresie konwersji) na stronie internetowej
  • skanując kod QR, zawarty w pozycji I1 certyfikatu, obok numeru dokumentu, jeśli uzyskaliśmy go od dostawcy. Umożliwia to sprawdzenie certyfikatu pod kątem autentyczności oraz aktualności.

Producent może mieć aktywny tylko jeden certyfikat.

Jeśli po wpisaniu na ww. stronie internetowej numeru konkretnego certyfikatu wyświetlą się informacje dotyczące certyfikatu, to należy dodatkowo spróbować go otworzyć (à View), aby upewnić się czy nie został on zawieszony, cofnięty lub anulowany.

Należy również zweryfikować czy informacje dotyczące certyfikatu dostawcy odnoszą się do faktycznie zakupywanego produktu oraz jego prawidłowego statusu.

W przypadku wątpliwości odnośnie certyfikatów dostawców lub informacji w nich zawartych, należy skontaktować się z jednostką certyfikującą, wydającą certyfikat.

Jeśli posiadają Państwo pytania odnośnie certyfikatów wydanych przez Centrum Jakości AgroEko sp. z o.o. prosimy o kontakt e-mail: sekretariat@agroeko.com.pl

Back to top