Szanowni Państwo,
informujemy, że zakończyliśmy nabór zgłoszeń dla upraw ozimych w systemie Integrowanej Produkcji Roślin na sezon 2024/2025.
Serdecznie dziękujemy za wybór naszej jednostki i zapraszamy do współpracy w okresie wiosennym.
Szanowni Państwo,
Główny Inspektor JHARS poinformował o pojawieniu się fałszywych certyfikatów/alertów.
Fałszywe certyfikaty/Alerty:
ALEU-56/2024 dotyczący fałszywego certyfikatu nr 6001963.
ALEU-48/2024 dotyczący obecności niedozowolonego skladnika w suplemencie diety z Niemiec pn. "Bio Neem - Bionutra Bio Neem Kapseln", w nieuprawniony sposób oznakowanym terminie Bio.
ALEU-19/2023 dotyczący wysokiej zawartości azotu amonowego w nawozach oznaczonych jako "do stosowania w produkcji ekologicznej, importowanych z Chin. Nazwy tych nawozów: Azopril N13, Nova N12-0-3, Orgamax 15-5-0-2, Solferti 11-0-5, Solferti 7-0-7-S. Mogą znajdować się one na rynku europejskim pod różnymi nazwami.
ALEU-6/2023 dotyczący zdecertyfikowania migdałów (nr partii 20294MNB, ilość 24 000 kg), sprzedanych przez producenta EXPERGREEN SRL (Via Torino, 8512040 Vezza d’Alba - (CN), Włochy).
ALEU-64/2022 dotyczący fałszywego certyfikatu nr CE-013752-2020 oraz certyfikatu NAQS, którymi posługuje się podmiot Evo Organic Foods s.l. (Juan Bravo Nº3 Bloque A 28006, Madryt, Hiszpania).
ALEU-46/2022, dotyczący sfałszowanego certyfikatu zgodności producenta BORGES AGRICULTURAL & INDUSTRIAL EDIBLE OILS, SAU, wydanego w dniu 16.06.2021 r., ważnego od 16.06.2021 r. do 30.06.2023 r. Na sfałszowanym certyfikacie został zmieniony m.in. adres producenta.
W związku z powyższym faktem przypominamy Państwu o obowiązku weryfikacji certyfikatów Swoich dostawców. Należy również odpowiednio udokumentować przeprowadzoną weryfikację certyfikatów, dokonaną przed zakupem produktów.
Informujemy, że 29 lipca 2024 r. zostały opublikowane nowe Metodyki Integrowanej Produkcji Roślin dla żyta oraz jęczmienia ozimego i jarego. Pełna treść metodyk znajduje się na stronie Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa pod adresem https://www.gov.pl/web/piorin/metodyki-ip.
Zaktualizowane zostały także wydania zgłoszeń przystąpienia do systemu Integrowanej Produkcji Roślin -https://agroeko.com.pl/certyfikowane-obszary/integrowana-produkcja/zgloszenie
Ponadto Roczny Plan Produkcji wystarczy wysłać do jednostki wyłącznie na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., nie ma potrzeby wysyłania Pocztą/ kurierem.
Dodatkowo informujemy, iż zamiast Rocznego Planu Produkcji można przesłać do jednostki Wniosek o przyznanie płatności na rok 2024 w formie elektronicznej (eWniosek składany do ARiMR), oczywiście można go wysłać wyłącznie drogą e-mailową.
(FAQ) Pytania i odpowiedzi dotyczące Ekoschematu Dobrostan zwierząt – korzyści dla rolników należących do Systemu QAFP
1. Kiedy trwa nabór?
W związku z postulatami środowisk rolniczych minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wydłużył termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wnioski można składać do 1 lipca br.
2. Jak przystąpić do QAFP?
Należ wypełnić „Zgłoszenie uczestnictwa w Systemie Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP” i przesłać w formie pisemnej/elektronicznej do Administratora Systemu (www.qafp.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), bądź do Centrum Jakości AgroEko Sp. z o. o. (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
3. Co, kiedy i gdzie muszę złożyć, jakie dokumenty i komu?
4. Ile i za co zapłacę?
Certyfikat jest przyznawany na 12 miesięcy. Płatności jakie należy ponieść to koszt nadzoru - cennik można znależć w zakładce: Cennik i opłaty
Ceny zaczynają się od 2000 zł
5. Jak wygląda inspekcja?
Inspekcję przeprowadzają wyszkoleni inspektorzy zatrudnieni w jednostce. Inspektor odwiedza gospodarstwo i weryfikuje poszczególne punkty z listy kontrolnej.
6. Jakie Rozporządzenie MRiRW mówi o Ekoschematach?
Rozporządzenie: https://dziennikustaw.gov.pl/D2024000038101.pdf
7. Jakie są aktualnie obowiązujące wymagania Systemu QAFP?
8. Jakiej wysokości dopłaty można uzyskać?
9. Jakie dodatkowe warunki trzeba spełnić?
10. Ponizej skrócone informacje o Systemie QAFP:
Od 19 marca 2024 r. zmieniają się zasady eksportu produktów ekologicznych do Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Jednostki certyfikujące nadzorujące eksporterów (w tym Centrum Jakości AgroEko sp. z o.o.) zostały zobligowane do wystawiania elektronicznych certyfikatów eksportowych, za pomocą systemu “GLOBAL Organic Integrity Database”, przed opuszczeniem przesyłki z UE.
Wprowadzenie narzędzi i specjalnego systemu, za pomocą którego będzie wystawiany elektroniczny certyfikat:
poprawi przejrzystość łańcucha dostaw produktów ekologicznych,
wzmocni też globalny nadzór i identyfikowalność odnośnie do przesyłanych towarów.
Podobny tryb postępowania dotyczy importu produktów ekologicznych do UE. Każda przesyłka produktów ekologicznych importowana ze Stanów Zjednoczonych do UE musi być powiązana ze świadectwem kontroli, wydanym w systemie TRACES.
*Obraz autorstwa user6702303 na Freepik
Informujemy, że 21 marca 2024 (czwartek) odbędzie się bezpłatne Webinarium dotyczące certyfikacji systemu Integrowanej Produkcji Roślin, którego celem jest przestawienie wymagań systemu dla osób zainteresowanych podjęciem współpracy z jednostką jako inspektor ds. kontroli z uwzględnieniem wymagań systemu Integrowanej Produkcji Roślin dla producentów.
Webinarium odbędzie w formie on-line w godzinach 10:00-11:00.
Dodatkowo o godzinie 11:00 serdecznie zapraszamy do pozostania i do zapoznania sie z wymaganiami Systemu QAFP. Podczas szkolenia zostaną przedstawione zasady przystąpienia do Systemu QAFP, głowne wymagania a także korzyści z uzyskania takiego Certyfikatu!
Ważne informacje:
Chęć udziału należy zgłosić przesyłając formularz zgłoszeniowy na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 15 marca 2024 r.
Zastrzegamy prawo odwołania webinarium w przypadku niezgłoszenia się minimalnej liczby uczestników. Liczba miejsc ograniczona.
Link do szkolenia zostanie przesłany dla zakwalifikowanych osób w dniu szkolenia.
Pragniemy poinformować, że Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o. podpisało porozumienie o współpracy z Wydziałem Rolnictwa i Ekologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Sygnatariuszami ze strony uczelni byli Andrzej Szmalc, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Gospodarką oraz dr hab. Irena Suwara, prof. SGGW, Dziekan WRiE, a ze strony spółki jej prezes Paulina Piskorska.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo w artykule, do którego link zamieszczamy poniżej.
https://www.agropolska.pl/o-firmach/wrie-sggw-bedzie-wspolpracowal-ze-spolka-centrum-jakosci-agroeko,2334.htmla